Лекторій для батьків

21 бер. 2013
Небезпечно для дітей! Європа давно змусила виробників зазначати на етикетках продуктів небезпечні для дітлахів барвники. В Україні таких вимог немає

Якщо барвники дозволені Міністерством охорони здоров'я України – значить вони нешкідливі. У цьому переконують споживачів виробники тих чи інших продуктів, що містять харчові добавки. У це вірить великий відсоток покупців, які прискіпливо вивчають зміст етикеток і кидають до кошика лише продукти із дозволеними Е. Україна і справді має свій чорний список Е-добавок, які заборонено використовувати у продуктах. Але, на відміну від нашої держави, всі європейські країни склали ще один список – Е-домішок, які є шкідливими для дітей, проте не завдають шкоди здоров'ю дорослих. От тільки всі барвники, які потрапили у список ризику в Європі, цілком дозволені в Україні, і жодної вимоги зазначати на етикетці про небезпеку такого продукту для здоров'я дитини в нашій державі немає. А тому виробники спокійно їх використовують, а ми – беззастережно купуємо дітям.
          Здавалося б, американські, англійські, німецькі і ще десятки науковців різних країн тільки те і роблять, що шукають шкоду там, де ми її не бачимо. І все б нічого, якби не йшлося про здоров'я дітлахів. Ще 2008 року Британське агентство зі стандартизації продуктів харчування (FSA) закликало припинити використання в Європі синтетичних харчових барвників, вживання яких може призвести до розвитку гіперактивності дітей. За даними науковців, діти, які вживали напої з високим вмістом певних речовин, відрізнялися від своїх однолітків імпульсивною неконтрольованою поведінкою і мали проблеми з концентрацією уваги. Відтак, від 2010 року в країнах ЄС зобов'язали виробників, які використовують шкідливі для дітей Е-добавки, зазначати інформацію про такі ризики на етикетках продуктів. Натомість наше Міністерство охорони здоров'я жодних кроків у цьому напрямку не зробило і досі. Що більше, усі добавки, які впливають на активність та увагу дітей, в Україні дозволені і їх активно використовують. До того ж, зауважимо, виробники не порушують законодавства.
             Купувати чи ні – особиста справа кожного, проте вибір повинен бути свідомим. Саме тому "Погляд" вирішив розказати про ті добавки, які Європа вважає шкідливими для дітей, і які варто було б обмежити, а то й узагалі виключити з раціону маленьких українців. Отже, йдеться про шість барвників: Е 102, Е 104, Е 110, Е 122, Е 124, Е 129.
            E 102 (Тартразин, Tartrazine) – жовтий барвник, який відноситься до промислових відходів. Зважаючи на свою низьку вартість, це один із найпопулярніших барвників у харчовій промисловості. Щодо шкоди цієї добавки постійно ведуть дискусії. Проте станом на сьогодні доведений негативний вплив тартразину на активність та увагу дітей. Окрім того, Е 102 підсилює канцерогенні властивості іншої добавки – Е 211. Використовують тартразин у морозиві, желе, пюре, йогуртах, гірчиці, цукерках, тортах, консервованих овочах та фруктах, а також у солодких газованих водах жовтого кольору.
            E 104 (Жовтий хіноліновий, Quinoline Yellow, Acid Yellow 3, CI 47005) – жовто-зелений барвник, який використовують в копченій рибі, кольорових льодяниках, жуйках. В Європі про його можливу шкоду для здоров'я дітей виробники змушені попереджати. А в таких країнах як Австралія, Японія, Норвегія та США Е 104 заборонений узагалі.

E 110 (Жовтий "захід сонця", FCF, помаранчево-жовтий S, Sunset Yellow FCF, Orange Yellow S) – водяний розчин яскравого помаранчево-жовтого кольору. Барвник Е 110 – не що інше як версія небезпечного барвника Судан I, що є канцерогеном. Окрім того, FCF може призводити до алергічних реакцій, особливо в людей, які не переносять аспірину. Також Е 110 може викликати нудоту, блювоту, нежить, набряк нирок. Часто цей барвник є причиною розладів шлунку. Проте використання помаранчево-жовтого барвника є дуже популярним. Його додають до джемів, напоїв, супів із пакетика, східних прянощів, соусів, рибних консервів, сухарів, джемів, мармеладу, морозива, гарячого шоколаду. У таких країнах як Фінляндія, Норвегія, США додавання до продуктів Е 110 є забороненим, в Європі на нього діють обмеження. В Україні та Росії Е 110 – дозволений.
          E 122 (Азорубін, кармуазин, Azorubine, Carmoisine) – червоний барвник, який може викликати алергічні реакції. У таких країнах як Австрія, Норвегія та Швеція Е 122 – заборонена добавка. Окрім того, австралійські організації споживачів наголошують на небезпеці вживання цієї добавки астматикам. В Україні Е 122 дозволений без застережень. Використовують червоний барвник у джемах, рулетах із варенням, йогуртах, червоних напоях.
          E 124 (Понсо 4R, пунцовий4R, кошенілевий червоний А) – червоний порошок, який є канцерогеном. Науковці впевнені, що цей барвник не лише може викликати алергічні реакції, а й провокувати приступи астми. З цієї ж причин Е 124 призводить до гіперактивності та агресивності дітей. Е 124 заборонений у багатьох країнах світу і дозволений в Україні. Його додають до ковбасних виробів, морозива, салатних заправок, кексів, бісквітів, тортів, морепродуктів, цукерок, консервованої полуниці, десертів.
          E 129 ("Красный очаровательный АС", Allura Red AC) – червоний барвник, який поки що, за непідтвердженими даними, може викликати рак. Використовують його як у продуктах харчування, так і в косметиці: губних помадах, ліках, кондитерських виробах, сухих сніданках. Вперше з'явився як замінник забороненої добавки Е 123 і сьогодні його випускають найбільші хімічні підприємства світу. Може негативно впливати на увагу дітей, сприяти їх гіперактивності та раптовій агресії. Окрім того, Е 129 здатен викликати алергічні реакції.