До уваги батькам!

7 серп. 2014
"ГРИБИ: ДРУЗІ І ВОРОГИ"

поради лікаря

Скоро осінь, за вікнами серпень. Починається грибна пора. Збирання грибів з повною підставою називають третім полюванням. І справді: полювання за грибами надзвичайно захоплює: приємно поблукати лісом, подихати настояним на глиці повітрям і, звичайно ж, наповнити свій кошик симпатичними духмяними боровиками й маслюками…

Всім відомо, що за поживними якостями гриби близькі до овочів: вони багаті на білки, фосфорні сполуки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, екстрактивні й ароматичні сполуки, вітаміни А, В, Д, С та мікроелементи. До складу їх жирових речовин входять дуже корисні для організму фосфатиди, серед яких особливе місце займає лецетин. Гриби смачні у будь-якому вигляді: смажені, мариновані, олені, в супі, пиріжках – хто відмовиться від такої ласої страви? Усі ці корисні якості властиві лише їстівним грибам, яких у лісах України налічується кілька десятків видів, ростуть вони в екологічно чистих місцях.
А ось Чернігівська область вважається екологічно несприятливою для збирання грибів. Серед населення м. Чернігова і області трапляються випадки тяжких труєнь неїстівними грибами. Зареєстровані смертельні
випадки, в тому числі і серед дітей.

Невміння відрізнити їстівні гриби від отруйних, неуважність при збиранні, неправильне приготування деяких видів грибів – усе це призводить до отруєнь, які найчастіше трапляються весною та в серпні – жовтні. Особливо небезпечні бліда поганка, сморжі, мухомори та несправжні опеньки.
Пам’ятайте, що не лише отруйні, а й їстівні гриби, які виросли в екологічно забруднених місцях або змінили свої властивості під впливом певних факторів, або ті, які не пройшли достатньої кулінарної обробки викликають у людей отруєння чи розлад травлення. Через 8 – 10 годин після споживання цих грибів виникає біль в животі, нудота, що переходить в блювання. У тяжких випадках на другий день хвороби можуть спостерігатись ознаки жовтяниці, як наслідок різкого порушення функції печінки, порушується кровообіг, дихання, уражаються нирки.

Щоб запобігти отруєнню – не збирайте старих, перезрілих або пошкоджених грибів, не куштуйте сирі гриби на смак. Збирайте у екологічно чистій зоні лісу тільки ті гриби, про які ви знаєте точно, що вони їстівні, вивчайте розпізнавальні ознаки, користуючись спеціальними атласами, таблицями.

Якщо при збиранні грибів виникає будь-який сумнів у доброякісності гриба, краще його викинути.

Не дозволяйте збирати і споживати будь-які і дикорослі гриби дітям, адже діти стають першими жертвами отруєнь. Необхідно пам’ятати: отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню. При перших ознаках отруєння слід негайно звернутися до лікаря, а до його приходу спробувати штучно викликати блювання, провести швидке очищення шлунку та кишковика, промивати їх слід великою кількістю води, щоб якнайшвидше вивести отруту з організму. Ні в якому разі не можна вживати спиртні напої, вони сприяють всмоктуванню отрути слизовою шлунка.

Шановні любителі збирання грибів, ретельно дотримуйтесь правил приготування грибних страв, а саме: не вірте розповсюдженій думці про те, що отруйні гриби викликають потемніння цибулі чи срібних речей, якщо їх опустити в посуд, де варять гриби. Це хибне уявлення! Сирі гриби почистіть і переберіть відразу після повернення з лісу, не залишайте їх на наступний день. Не порушуйте правил кулінарної обробки грибів, не соліть гриби в оцинкованому посуді та не закривайте герметично в банках.

Будьте уважні й обережні при поїданні страв з грибів, не ризикуйте здоров’ям – і своїм, і особливо своїх дітей, і близьких, і знайомих. Хай гриби приносять Вам лише почуття радості, задоволення, спілкування з природою.