Запобігання та протидія булінгу

Нормативна документація  з протидії булінгу (цькування)

(https://1.school.sumy.ua/wp-content/uploads/2020/04/Dokument-Microsoft-Word-2.pdf)

Булінг (цькування) - це діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров'ю потерпілого.

План заходів

спрямованих на запобігання та протидію булінгу(цькуванню)

на 2021-2022 навчальний рік

Виконавці

Нормативно-правове та інформаційне забезпечення попередження насильства та булінгу

1.

Наради з різними категоріями працівників з питань профілактики булінгу (цькування): · педагогічний персонал; · допоміжний персонал; · технічний персонал.

Завідувач

2.

Організація механізмів звернення

Психолог, Вихователь-методист

3.

Створення розділу про профілактику булінгу (цькування) і  розміщення на сайті закладу освіти

Вихователь -методист

4.

Підготовка методичних рекомендацій для педагогів:

· з вивчення дитячого колективу;

· з розпізнавання ознак насильства різних видів щодо дітей

5.

Підготовка тематичних буклетів

Вихователь-методист

Вихователі

Робота з вихователями та іншими працівниками закладу освіти

6.

Проведення семінарів, консультацій для вихователів щодо запобігання булінгу (цькування) та заходів реагування.

Вихователь-методист

практичний психолог

7.

Тренінг для вихователів щодо запобігання булінгу (цькування) у закладі освіти

Січень

практичний психолог

8.

Консультування а вихователів психологом з проблемних ситуацій.

практичний психолог,

Робота з дітьми

9.

Виховні заходи до Дня ненасильства

листопад

вихователі.

10.

Бесіди та заняття  з правового виховання“Великі права маленької дитини”

грудень

вихователі

Робота з батьками

11.

Групові батьківські збори

Траввень

вихователі

12.

Підготовка пам'ятки для батьків про порядок реагування та способи повідомлення про випадки булінгу

Вихователь –методист

Вихователі

13.

Консультування батьків щодо захисту прав та інтересів дітей

Протягом року

практичний психолог,

Порядок подання та розгляду (з дотриманням конфідеційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти

1.     Усі здобувачі освіти, педагогічні працівники закладу, батьки та інші учасники освітнього процесу повинні обов’язково повідомити директора навчального закладу про випадки булінгу (цькування), учасниками або свідками якого вони стали, або підозрюють про його вчинення по відношенню до інших осіб за зовнішніми ознаками, або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.

2.     На ім’я директора закладу пишеться заява (конфіденційність гарантується) про випадок боулінгу (цькування).

3.     Директор закладу видає наказ про проведення розслідування та створення комісії з розгляду випадку булінгу (цькування), скликає її засідання.

4.     До складу такої комісії входять педагогічні працівники (у тому числі психолог, соціальний педагог), батьки постраждалого та булерів, керівник навчального закладу та інші зацікавлені особи.

5.     Рішення комісії реєструються в окремому журналі, зберігаються в паперовому вигляді з оригіналами підписів усіх членів комісії.

Порядок реагування на довідені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)

1. Директор закладу має розглянути звернення у встановленому порядку.

2. Директор закладу створює комісію з розгляду випадків булінгу, яка з’ясовує обставини булінгу.

3. Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то директор закладу освіти повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.

4. Особи, які за результатами розслідування є причетними до булінгу, несуть відповідальність відповідно до частини другої статті 13 (вчинення правопорушень за статтею 1734) Кодексу України про адміністративні правопорушення.

18 грудня 2018 року Верховна Рада України прийняла Закон № 2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», яким закріплено відповідальність за вчинення булінгу.

Булінг*

• моральне чи фізичне насильство, агресія – 340-850 грн.;
  • штраф від 850 до 1700 грн.;
  • громадські роботи від 20 до 40 годин.

Булінг*, вчинений повторно протягом року або групою осіб

• штраф від 1700 до 3400 грн.;
  • громадські роботи від 40 до 60 годин.

Неповідомлення керівником або педагогом закладу освіти органам Національної поліції про випадки цькування

• штраф від 850 до 1700 грн.;
  • виправні роботи до 1 місяця з відрахуванням до 20% зароботку.

* Застосовується до дітей від 16 років та батьків, чиї діти вчинили булінг у віці до 16 років.

Якщо правопорушення вчинили неповнолітні до 16 років, штраф сплачуватимуть батьки.

Порядок реагування на випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)

1. Директор закладу має розглянути звернення у встановленому порядку.

Булінг*

• моральне чи фізичне насильство, агресія – 340-850 грн.;
  • штраф від 850 до 1700 грн.;
  • громадські роботи від 20 до 40 годин.

Булінг*, вчинений повторно протягом року або групою осіб

• штраф від 1700 до 3400 грн.;
  • громадські роботи від 40 до 60 годин.

• штраф від 850 до 1700 грн.;
  • виправні роботи до 1 місяця з відрахуванням до 20% зароботку.

Протидія булінгу

ТЕЛЕФОНИ ДОВІРИ

- гаряча лінія  щодо булінгу 116000;

- гаряча лінія з питань запобігання насильству 116123 або 0 800500335

- дитяча лінія 116111 або 0 800500225 (з 12.00 до 16.00)